Polecamy

W jaki sposób łączyć naukę z zabawą?

W jaki sposób łączyć naukę z zabawą?
Gry
|
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jak zapewnić Twojemu dziecku rozrywkę, która będzie jednocześnie edukacyjnym doświadczeniem? Nauka poprzez zabawę wcale nie musi być nudna i pozbawiona pozytywnych emocji. W oczach dzieci może się stać atrakcyjna i ciekawa – dowiedz się jak!

Zabawy angażujące emocje

Kiedy dziecko ma przyjąć porcję wiedzy z własnej woli, przyswaja ją dużo szybciej. Dlatego zabawa, jako sposób na naukę nowych zagadnień, jest świetnym rozwiązaniem. Jednak, aby to osiągnąć, potrzebne jest wywołanie pewnych emocji u dziecka – najlepiej radości. Nudna zabawa, mimo że nasycona edukacyjnymi zagadnieniami, cyframi, literami, zwrotami – nie będzie skuteczna. Na jakie gry, książki i zabawki postawić, aby to zmienić?

Aktywna zabawa na świeżym powietrzu

Pierwszym przykładem na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu z elementami nauki. Dziecko otrzyma przy tym sporą dawkę radości, zdrowia, ale także pozna nowe zagadnienia. Należy jednak umiejętnie je przemycić. Świetna do tego jest “gra w kolory”. Rzucając dziecku piłkę, podajesz kolor. Przy kolorze czarnym dziecko nie może jej złapać. Możecie się umówić, że wymieniacie cyfry lub litery zamiast kolorów. W ten sposób nauka alfabetu, liczb czy barw przyjdzie z łatwością. Dziecko będzie musiało się nieco wysilić, aby odnaleźć w pamięci kolejną literę czy cyferkę. Dodatkowo ćwiczy zdolności manualne i refleks.

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=libPyyDWA5E)

Postaw na gry rozwijające zdolności manualne dziecka

Dobrze, jeśli dziecko ma dostęp do kolorowanek, szczególnie takich, które nie znudzą mu się po pierwszych pociągnięciach kredkami. Na rynku znaleźć można świetne rozwiązanie o nazwie Hokus-Pokus. Jest to kolorowanka wodna – obrazek pojawia się stopniowo po najeżdżaniu na niego odpowiednim pisakiem dołączonym do zestawu. Co ciekawe, po kilku godzinach obrazek znika. Zabawa zaczyna się na nowo następnego dnia! 

Pamięć i umiejętność logicznego myślenia

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat powinny każdego dnia ćwiczyć swoją pamięć oraz zdolność logicznego myślenia. Nic nie pomoże lepiej niż gra pamięciowa, quiz ze słowami, quiz logiczny czy gra koncentracyjna. Nagradzaj poprawne odpowiedzi dziecka, a chętniej podejdzie do następnych zadań. Na rynku znaleźć można wiele świetnych propozycji. Gry logiczne dla najmłodszych bardzo szybko poprawią koncentrację i pamięć malucha. 

Zabawy sensoryczne

Jeśli chcemy poznać lub poprawić zdolności sensoryczne i poznawcze dzieci, nie potrzebujemy drogich zabawek. Coraz więcej maluchów ma problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych. Dlatego też chętniej sięga się po nowe rozwiązania, aby poprawić czucie ciała, dotyk czy równowagę dziecka. Jak jednak zadbać o zdolności poznawcze w domu? Dobrym pomysłem jest makaron barwiony na wiele różnych kolorów, mąka, ryż, galaretka czy coś o porowatej powierzchni. Najmłodsi uwielbiają poznawać nowe kształty i konsystencje. Dziecko będzie zadowolone, kiedy pozwolisz mu dotknąć czegoś, co wcześniej było zakazane, więc chętnie zasiądzie do zabawy.

Budowle z klocków

Każdy pamięta czasy dzieciństwa i zabawy w budowanie ogromnej wieży, domu czy zamku z klocków. Teraz dzieci wciąż uwielbiają się nimi bawić. Na rynku dostępne są jednak nieco inne rozwiązania, bardziej przyjazne i lepiej dostosowane do potrzeb najmłodszych. Świetne będą klocki drewniane, szczególnie te z magnesami. Mniejsze dziecko będzie musiało się sporo nagłówkować, aby odpowiednio przyciągnąć do siebie dwa klocki, które po większości stron będą się od siebie odpychać. Klocki rozwijają nie tylko zdolności manualne, lecz także wyobraźnię. Dziecko ma bowiem możliwość tworzenia niezliczonej ilości nawet najbardziej abstrakcyjnych budowli.

Zadbaj o rozwój swojego dziecka

Odpowiedni dobór zabaw, rekwizyty, spora liczba ciekawych i angażujących książeczek, a do tego pomysłowość rodziców. Wszystko to sprawia, że integracja sensoryczna, ćwiczenie wyobraźni, zdolności manualnych czy pamięci stanie się dla dziecka czymś przyjemnym. Do zwykłej zabawy dodaj coś niesamowitego, nowego, co zaskoczy i zaciekawi malucha, a na pewno będzie chłonąć wiedzę szybciej!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Berlinie?
|
Co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Berlinie?
Berlin to jedno z największych i najbardziej interesujących miast w Europie, pełne historii, kultury i rozrywek. Bez wątpienia, jest to miasto, które zasługuje na odwiedzenie i spędzenie w nim trochę czasu. Jeśli planujesz wizytę w Berlinie, warto wiedzieć, co koniecznie trzeba zobaczyć, aby móc w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie oferuje to miasto.
Jak wybrać idealny stół do małego mieszkania: praktyczne porady
|
Jak wybrać idealny stół do małego mieszkania: praktyczne porady
Odkryj praktyczne porady, które pomogą Ci idealnie dopasować stół do małego mieszkania. Poznaj funkcjonalne rozwiązania, które zadbają o przestrzeń i komfort.
Jak wybrać idealną bransoletkę z grawerem na prezent?
|
Jak wybrać idealną bransoletkę z grawerem na prezent?
Odkryj tajniki wybierania idealnej bransoletki z grawerem na prezent. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać, aby zrobić niezapomniane wrażenie.