Polecamy

Joga dla rodziców – poradnik początkujących

|
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Bycie rodzicem może być prawdziwym wyzwaniem. Taka nowa sytuacja często wiąże się ze stresem i wieloma problemami. Doskonałą metodą, aby stać się lepszym, zrelaksowanym i wypoczętym rodzicem jest joga. Czy jesteś gotów rozpocząć inspirującą podróż pełną ćwiczeń, które mogą odmienić całe Twoje życie? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem jogi dla początkujących. 

Czym jest joga?

Wiele osób, które chcą zacząć trenować jogę, najpierw pragną wiedzieć, czym dokładnie jest. Dlatego przedstawiamy krótkie wyjaśnienie dla początkujących. Słowo joga pochodzi z sanskrytu i dosłownie oznacza „połączyć”. Jest to zatem łączenie ciała i umysłu poprzez praktykę. Sama joga ma około 5000 lat. Najbardziej znaną formą jogi jest hatha-joga, w której wykonywana jest seria pozycji, dzięki którym energia może lepiej przepływać przez ciało. „Ha” oznacza „słońce”, a „tha” oznacza „księżyc”. Hatha-joga jest postrzegana jako potężny sposób na pozytywną zmianę swojego życia. Uczy kontrolować oddech i pozwala przejąć kontrolę nad nieustannie wędrującymi myślami.

Joga dla początkujących – wskazówki

Joga ma wiele aspektów i wymaga kilku wyjaśnień. Możliwe, że mówiąc o jodze, pomyślisz o jej fizycznej stronie z asanami (pozycjami). Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem pracy z asanami, niezwykle ważne jest, aby zacząć w dobry sposób. Początkowa faza jest niezwykle ważna i u większości osób determinuje, czy dadzą one jodze realną szansę.

Wskazówka 1: bądź otwarty

Kiedy rozpoczynasz naukę jogi, czasami napotkasz rzeczy, do których nie jesteś przyzwyczajony. Na przykład dla wielu osób niezręczna jest sytuacja, kiedy po raz pierwszy w grupie śpiewają Ohm. Nie próbuj oceniać swojego głosu ani bać się go; otwórz się na to, co ma do zaoferowania joga!

Wskazówka 2: Skoncentruj się na własnej praktyce

Szczególnie na początku, kiedy jest się bardzo niepewnym swojej praktyki, łatwo popaść w tendencję do kopiowania innych joginów. Nie ma w tym nic złego, ale tak jak w przypadku wskazówki 1, staraj się nie oceniać samego siebie. Nie porównuj więc swojej praktyki z ćwiczeniami wykonywanymi przez kogoś innego, zamiast tego skup się na tym, co joga robi z Tobą.

Wskazówka 3: Skoncentruj się na oddechu

Zwłaszcza w trudnych pozycjach spróbuj skierować swoją uwagę na oddech. Jeśli nie nauczysz się dobrze kontrolować oddechu, nie będziesz w stanie skupić się na głębszych aspektach treningu, niż tylko te fizyczne. Dopasowując ruch do oddechu, o wiele lepiej wykorzystasz swoją praktykę i asany. 

Wskazówka 4: Pij wodę, ale z umiarem

Pij wodę w trakcie treningów, ale rób to z umiarem. Podczas ćwiczeń chodzi o to, aby „rozpalić w sobie ogień”, a woda „gasi” ten ogień. Więc od czasu do czasu weź tylko małego łyka.

Wskazówka 5: Trenuj z intencją

Ustal intencję dla swojej praktyki, zadając sobie pytanie, dlaczego ćwiczysz i jaki jest Twój cel.

Dlaczego wchodzisz na matę? Jakie dokładnie są Twoje powody? Jeśli ustalisz intencję, w rezultacie znajdziesz więcej motywacji do praktyki, a to z kolei da Ci siłę do kontynuowania ćwiczeń.

Wskazówka 6: Ćwicz regularnie

Ćwicz regularnie. Przez regularne treningi, organizm przyzwyczaja się do asan. W rezultacie coraz łatwiej będzie Ci zagłębić się w siebie podczas treningów, dzięki czemu łatwiej będziesz pokonywać fizyczne wyzwania.

Wskazówka 7: Zaakceptuj fakt, że joga to ciężka praca

Joga to nie tylko relaks. Praktyka jogi często wymaga przekraczania granic własnej strefy komfortu. Zaakceptuj to i szukaj wyzwań podczas swoich treningów. Dzięki temu zaczniesz naprawdę się rozwijać.

Wskazówka 8: Staraj się

Praktykując jogę, ważniejsze jest, dlaczego coś robisz, niż jak dokładnie to robisz. Dlatego bądź krytyczny wobec siebie i zadawaj sobie pytania, dlaczego coś robisz. Skoncentruj się na intencji stojącej za Twoją praktyką.

Wskazówka 9: Nie bój się prosić o pomoc

Korzystanie z pomocy doświadczonych trenerów jest prawie zawsze konieczne, aby dopasować poziom trudności ćwiczeń do Twoich aktualnych ograniczeń. Dlatego nie bój się prosić o pomoc i korzystać z różnego rodzaju kursów, wskazówek i filmów instruktażowych. W rezultacie nie tylko lepiej wykorzystasz swoje treningi, ale także znacznie zmniejszasz ryzyko kontuzji!

Wskazówka 10: Zawsze kończ medytacją

Medytacja jest wisienką na torcie. Potraktuj ją jako cel Twojego treningu lub nagrodę. Nawet jeśli medytujesz przez chwilę, nigdy nie pomijaj tej najważniejszej części swojej praktyki! Jedno jest pewne, jeśli postanowisz rozpocząć naukę jogi, przyniesie Ci ona wiele korzyści i chwil pełnych piękna. 

Dlaczego powinieneś zacząć od jogi?

Joga przynosi wiele korzyści, o których być może słyszałeś i to właśnie one zachęciły Cię do nauki. Poniżej wymieniliśmy kilka z nich:

  • Relaks,
  • Budowanie siły mięśni,
  • Więcej pewności siebie,
  • Lepsza koncentracja,
  • Większa elastyczność,
  • Oczyszczenie umysłu.

Kiedy dopiero zaczynasz przygodę z jogą, możesz nie zauważyć tego od razu, ale im więcej ćwiczysz, tym bardziej zdasz sobie sprawę z płynących korzyści.

Fot. Yan/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Integracja energii słonecznej w architekturze domów: Przegląd innowacyjnych rozwiązań fotowoltaicznych
|
Integracja energii słonecznej w architekturze domów: Przegląd innowacyjnych rozwiązań fotowoltaicznych
Odkryj najnowsze innowacje w projektowaniu domów z wykorzystaniem energii słonecznej. Dowiedz się jak technologia fotowoltaiczna zmienia standardy w architekturze.
Zrozumieć potrzeby organizmu: jak dobrze dobrać suplementy witaminowe
|
Zrozumieć potrzeby organizmu: jak dobrze dobrać suplementy witaminowe
Dowiedz się, jakie witaminy są niezbędne dla Twojego organizmu i jak prawidłowo dobrać suplementy, aby wspomóc zdrowie i poprawić samopoczucie.
Jak połączyć podróżowanie z fotografią przyrodniczą: poradnik dla pasjonatów natury
|
Jak połączyć podróżowanie z fotografią przyrodniczą: poradnik dla pasjonatów natury
Odkrywaj i dokumentuj najpiękniejsze zakątki świata, łącząc podróżowanie z fotografią przyrodniczą. Dowiedz się jak zacząć, jakie sprzęty wybrać i jak tworzyć niesamowite ujęcia.