Polecamy

Zmęczenie nie daje spokoju? Sprawdź, jak temu zaradzić!

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nasze życie często toczy się w tak zawrotnym tempie, że w pewnym momencie sami przestajemy za nim nadążać. Każdego dnia jesteśmy narażeni na nadmiar obowiązków i stres, co może odcisnąć negatywne piętno nie tylko na naszym zdrowiu, ale również samopoczuciu. Przyjrzyjmy się zatem kilku sposobom, dzięki którym codzienne zmęczenie i wszechobecny marazm odejdą w zapomnienie!

„Co masz zrobić jutro, zrób dziś” – to porzekadło zna chyba każdy. Niektórzy lubią jednak przekręcać ową maksymę i odkładać pilne zadania na kolejny dzień. Mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem prokrastynacji, która stanowi gotowy przepis na zwiększony poziom nerwów i frustracji. Jej najbardziej prawdopodobnym źródłem jest właśnie zmęczenie, dlatego ważne, aby pomimo ogromu obowiązków znaleźć w ciągu dnia czas na odpoczynek zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Zażegnanie prokrastynacji z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia oraz sprawi, że zawsze będziemy zwarci i gotowi do podejmowania produktywnych działań.

Aktywność fizyczna – remedium na zmęczenie?

Najlepszym sposobem na relaks i reset po ciężkim dniu są – jakkolwiek groteskowo by to nie brzmiało – regularne ćwiczenia fizyczne. Uprawianie sportu we wszelkiej postaci niesie za sobą mnóstwo korzyści – od tych zdrowotnych, aż po psychiczne. Mitem jest, że na wykonanie wartościowego treningu musimy poświęcić ponad godzinę czasu. Według badań wystarczy, iż nad ćwiczeniami spędzimy zaledwie 20 minut dziennie, a już po kilku tygodniach odczujemy znaczącą różnicę w wielu aspektach naszego życia.

Sport to bowiem coś znacznie więcej, niż tylko poprawa kondycji i sylwetki. Pomaga również wypracować silną wolę, a poprzez stawianie sobie nowych celów pozwoli na wprowadzenie szeregu innych pożądanych zmian, np. racjonalnego podejścia do diety czy dbania o dobrą jakość snu. Jeśli chodzi o formę ruchu, jest ona zależna wyłącznie od nas samych. Świetnie sprawdzą się zarówno gry zespołowe, jak i wyjście na basen, rower, bieganie bądź wykonanie ćwiczeń we własnym domu.

Warto zachować równowagę

W kontekście regularnych treningów, a co za tym idzie – nabycia nowych pokładów energii, niezwykle istotne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. W ciągu doby tracimy około 2 litrów wody, w związku z czym należy pamiętać, aby uzupełnić przynajmniej taką samą ilość płynów. Różnica będzie zauważalna niemal natychmiast, a objawi się w zdecydowanie bardziej wydajnej pracy mózgu, lepszym nastroju oraz większym poziomie energii. Nasze ciało składa się przecież głównie wody, więc zadbajmy o to, by jej poziom pozostał odpowiedni.

Okazuje się, że nasze samopoczucie w dużym stopniu zależy także od postawy ciała. Warto zatem chodzić i siedzieć w pozycji wyprostowanej – naukowe badania dowodzą, że powoduje ona zwiększenie poziomu testosteronu oraz kortyzolu, a więc tzw. hormonu stresu. Osoby dbające o prawidłową postawę charakteryzuje zazwyczaj duża pewność siebie i wyjątkowe zaangażowanie w wykonywane obowiązki, dzięki czemu ich wydajność jest nieporównywalnie wyższa. W osiągnięciu wyprostowanej pozycji ciała niewątpliwie pomoże regularne rozciąganie, dzięki któremu także nasz ogólny nastrój ulegnie poprawie.

ℹ️ Rozciąganie to 10-minutowy krok do zdrowia, po który powinien sięgnąć każdy! 🙌

➡️ Co daje 10 minut codziennego…

Opublikowany przez Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK Wtorek, 14 stycznia 2020

Światło i śmiech przyspieszą regenerację

Istnieje oczywiście znacznie więcej sposobów przydatnych w walce ze zmęczeniem, a wśród nich znajdziemy zimny prysznic, przebywanie w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach, jak najczęstszy częsty śmiech, czy szczególnie istotne z punktu widzenia dobrostanu psychicznego spotkania z innymi ludźmi.

Wycieńczenie po szkole lub pracy jest czymś absolutnie naturalnym, ale jednocześnie może mieć zgubny wpływ na jakość wielu aspektów naszej codzienności. Dlatego nie odkładajmy tego na jutro i już dziś zacznijmy stosować kilka prostych metod – ich rezultaty obronią się same!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poznaj Austrię: porady i wskazówki dla podróżujących na własną rękę
|
Poznaj Austrię: porady i wskazówki dla podróżujących na własną rękę
Odkryj urokliwe krajobrazy Austrii, pragnąc podróżować indywidualnie. Ekspert jest gotowy podzielić się cennymi radami i wskazówkami dotyczącymi zwiedzania krajów alpejskich.
Jakie korzyści przynosi zintegrowanie fotowoltaiki z nowoczesnymi systemami ogrzewania?
|
Jakie korzyści przynosi zintegrowanie fotowoltaiki z nowoczesnymi systemami ogrzewania?
Dowiedz się, jak strategiczne zastosowanie fotowoltaiki w nowoczesnych systemach ogrzewania może przynieść gospodarstwom domowym i biznesom środowiskowe i ekonomiczne korzyści.
Jak skutecznie wykorzystać Intranet Sharepoint do pracy hybrydowej
|
Jak skutecznie wykorzystać Intranet Sharepoint do pracy hybrydowej
Odkryj praktyczne sposoby wykorzystania Intranetu Sharepoint do poprawy wyników pracy hybrydowej. Dowiedz się, jak ten popularny system może zwiększyć wydajność i komunikację w Twoim zespole.