Polecamy

Zmęczenie nie daje spokoju? Sprawdź, jak temu zaradzić!

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nasze życie często toczy się w tak zawrotnym tempie, że w pewnym momencie sami przestajemy za nim nadążać. Każdego dnia jesteśmy narażeni na nadmiar obowiązków i stres, co może odcisnąć negatywne piętno nie tylko na naszym zdrowiu, ale również samopoczuciu. Przyjrzyjmy się zatem kilku sposobom, dzięki którym codzienne zmęczenie i wszechobecny marazm odejdą w zapomnienie!

„Co masz zrobić jutro, zrób dziś” – to porzekadło zna chyba każdy. Niektórzy lubią jednak przekręcać ową maksymę i odkładać pilne zadania na kolejny dzień. Mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem prokrastynacji, która stanowi gotowy przepis na zwiększony poziom nerwów i frustracji. Jej najbardziej prawdopodobnym źródłem jest właśnie zmęczenie, dlatego ważne, aby pomimo ogromu obowiązków znaleźć w ciągu dnia czas na odpoczynek zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Zażegnanie prokrastynacji z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia oraz sprawi, że zawsze będziemy zwarci i gotowi do podejmowania produktywnych działań.

Aktywność fizyczna – remedium na zmęczenie?

Najlepszym sposobem na relaks i reset po ciężkim dniu są – jakkolwiek groteskowo by to nie brzmiało – regularne ćwiczenia fizyczne. Uprawianie sportu we wszelkiej postaci niesie za sobą mnóstwo korzyści – od tych zdrowotnych, aż po psychiczne. Mitem jest, że na wykonanie wartościowego treningu musimy poświęcić ponad godzinę czasu. Według badań wystarczy, iż nad ćwiczeniami spędzimy zaledwie 20 minut dziennie, a już po kilku tygodniach odczujemy znaczącą różnicę w wielu aspektach naszego życia.

Sport to bowiem coś znacznie więcej, niż tylko poprawa kondycji i sylwetki. Pomaga również wypracować silną wolę, a poprzez stawianie sobie nowych celów pozwoli na wprowadzenie szeregu innych pożądanych zmian, np. racjonalnego podejścia do diety czy dbania o dobrą jakość snu. Jeśli chodzi o formę ruchu, jest ona zależna wyłącznie od nas samych. Świetnie sprawdzą się zarówno gry zespołowe, jak i wyjście na basen, rower, bieganie bądź wykonanie ćwiczeń we własnym domu.

Warto zachować równowagę

W kontekście regularnych treningów, a co za tym idzie – nabycia nowych pokładów energii, niezwykle istotne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. W ciągu doby tracimy około 2 litrów wody, w związku z czym należy pamiętać, aby uzupełnić przynajmniej taką samą ilość płynów. Różnica będzie zauważalna niemal natychmiast, a objawi się w zdecydowanie bardziej wydajnej pracy mózgu, lepszym nastroju oraz większym poziomie energii. Nasze ciało składa się przecież głównie wody, więc zadbajmy o to, by jej poziom pozostał odpowiedni.

Okazuje się, że nasze samopoczucie w dużym stopniu zależy także od postawy ciała. Warto zatem chodzić i siedzieć w pozycji wyprostowanej – naukowe badania dowodzą, że powoduje ona zwiększenie poziomu testosteronu oraz kortyzolu, a więc tzw. hormonu stresu. Osoby dbające o prawidłową postawę charakteryzuje zazwyczaj duża pewność siebie i wyjątkowe zaangażowanie w wykonywane obowiązki, dzięki czemu ich wydajność jest nieporównywalnie wyższa. W osiągnięciu wyprostowanej pozycji ciała niewątpliwie pomoże regularne rozciąganie, dzięki któremu także nasz ogólny nastrój ulegnie poprawie.

ℹ️ Rozciąganie to 10-minutowy krok do zdrowia, po który powinien sięgnąć każdy! 🙌

➡️ Co daje 10 minut codziennego…

Opublikowany przez Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK Wtorek, 14 stycznia 2020

Światło i śmiech przyspieszą regenerację

Istnieje oczywiście znacznie więcej sposobów przydatnych w walce ze zmęczeniem, a wśród nich znajdziemy zimny prysznic, przebywanie w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach, jak najczęstszy częsty śmiech, czy szczególnie istotne z punktu widzenia dobrostanu psychicznego spotkania z innymi ludźmi.

Wycieńczenie po szkole lub pracy jest czymś absolutnie naturalnym, ale jednocześnie może mieć zgubny wpływ na jakość wielu aspektów naszej codzienności. Dlatego nie odkładajmy tego na jutro i już dziś zacznijmy stosować kilka prostych metod – ich rezultaty obronią się same!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak kamienie szlachetne wpływają na naszą energię? Tajemnice i właściwości niebieskich klejnotów
|
Jak kamienie szlachetne wpływają na naszą energię? Tajemnice i właściwości niebieskich klejnotów
Poznaj nieocenione korzyści i tajemnice niebieskich kamieni szlachetnych, które mogą wpłynąć na Twoje ciało, psychikę, a nawet na Twoje otoczenie.
Jak obrazy na płótnie od Arttor mogą przemienić twoją sypialnię – odkrywaj urok stylu boho
|
Jak obrazy na płótnie od Arttor mogą przemienić twoją sypialnię – odkrywaj urok stylu boho
Przekształć swoją sypialnię dzięki magicznym obrazom na płótnie od Arttor. Odkryj, jak styl boho może nadać twójemu pomieszczeniu nowy, ekscytujący wygląd.
Jak odpowiednio uchwycić charakter budynków przez obiektyw aparatu?
|
Jak odpowiednio uchwycić charakter budynków przez obiektyw aparatu?
Poznaj techniki fotografowania budynków, które pomogą Ci uchwycić ich prawdziwy charakter. Dowiedz się, jak zwrócić uwagę na unikalne cechy architektoniczne i ująć je w kadrze.