Polecamy

Post dopaminowy – niestandardowa metoda na oczyszczenie mózgu i zwiększenie efektywności działań

|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Restrykcyjna praktyka wprost z Doliny Krzemowej zyskuje coraz większą popularność na świecie. O co chodzi z postem dopaminowym? 

Główne założenia postu

Zadaniem postu jest odcięcie organizmu od dostawy dopaminy, czyli tzw. hormonu szczęścia. Według autorów zasad postu związek chemiczny może być równie uzależniający jak nikotyna, alkohol czy jedzenie. Próba zmniejszenia siły oddziaływania dopaminy na codzienne funkcjonowanie organizmu ma poprawić kondycję psychofizyczną organizmu, pracę mózgu i chronić ludzi przed uzależnieniem od uczucia wywoływanego wzrostem dopaminy. 

Post dopaminowy powinien być realizowany raz w tygodniu, dwa dni w miesiącu i jeden tydzień w ciągu roku. Zwiększanie obciążenia ma poprawiać wytrzymałość organizmu i poprawiać jego możliwości do samokontroli. Wstrzymanie się od wielu przyjemności nie jest takie łatwe, już usunięcie z życia jednej z nich wymaga wiele samozaparcia, a co dopiero wszystkich na raz. Wymagania, które stawia przed uczestnikiem post dopaminowy, są duże, ale według ekspertów proporcjonalne do korzyści z niego płynących.

Rygorystyczne zasady 

Twórcy postu dopaminowego przygotowali całą listę zajęć, aktywności, przyjemności, produktów oraz bodźców, które są zabronione podczas postu dopaminowego. Na pierwszym miejscu można postawić korzystanie z komputera czy telefonu, w celu oglądania seriali, filmów,  pornografii, wideo na YouTube, telewizji, czytania artykułów informacyjnych czy aktywności w mediach społecznościowych. 

Twórcy zabraniają także czytania książek, nawet w celach edukacyjnych, kontaktów przez komunikatory internetowe oraz słuchania muzyki. Wśród aktywności, których nie można wykonywać, znalazły się sporty ekstremalne, hazard, zakupy, seks czy fantazjowanie. Postujący nie mogą również pić kawy, herbaty, alkoholu i słodzonych napojów, a także jeść fast foodów czy słodyczy. Zabronione jest także zażywanie narkotyków oraz palenie papierosów. 

W zależności od poziomu zaawansowania uczestnicy mogą rozmawiać przez telefon i kontaktować się ze znajomymi czy rodziną. Według miłośników postu dopaminowego najskuteczniejszą metodą wprowadzania nowych nawyków nawet na krótki czas jest rezygnowanie z każdej przyjemności po kolei, gdyż jednoczesne odcięcie się od całego znanego dotychczas świata może być zbyt drastyczne, a dla niektórych trudne do zniesienia psychicznie.

Zalety postu dopaminowego 

Tego typu reset od codziennej rzeczywistości pozwala skupić się na sobie i większą uwagę poświęcić na przykład aktywności fizycznej i relacjom z bliskimi. Według ekspertów post pomaga zregenerować zmęczony organizm, popracować nad psychicznym i fizycznym samopoczuciem, wyciszyć się, nabrać dystansu do codziennych problemów, a także popracować nad umiejętnościami manualnymi. 

W przypadku kobiet aktywnych fizycznie taki detoks może okazać się bardzo szybką i skuteczną metodą na odpoczynek w ciągu tygodnia. Przeprowadzone badania pokazują, że zbyt niska ilość dopaminy w organizmie prowadzi do depresji, natomiast zbyt wysoka do paranoi. Z tego powodu oczyszczenie mózgu i zmniejszenie pracy całego układu nerwowego w głowie może pomóc uregulować jego prawidłowe funkcjonowanie.

Wśród zalet postu badacze wymieniają również ćwiczenie koncentracji i uważności (mindfulness), złamanie codziennej rutyny, pobudzenie kreatywności i zmianę głęboko zakorzenionych nawyków.

Zdjecie główne: Szilvia Basso/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy uprawianie bonsai pomaga utrzymać umysł w spokoju?
|
Czy uprawianie bonsai pomaga utrzymać umysł w spokoju?
Odkryj, jak uprawa bonsai wpływa na spokój umysłu i dlaczego może to być idealny sposób na relaks i redukcję stresu.
Poznaj techniki relaksacyjne, które pomogą Ci odkryć swoje ukryte hobby
|
Poznaj techniki relaksacyjne, które pomogą Ci odkryć swoje ukryte hobby
Odkryj różne techniki relaksacyjne, które pomogą Ci odkryć ukryte pasje i hobby. Dowiedz się, jak odstresować się i odkryć nowe pasje.
Odkrywanie spokoju umysłu poprzez sztukę origami
|
Odkrywanie spokoju umysłu poprzez sztukę origami
Zanurz się w medytacyjnej praktyce origami. Poznaj, jak precyzyjne składanie papieru pomaga w zdobyciu spokoju umysłu i poprawia koncentrację.