Polecamy

Podróż na Malediwy ─ największe atrakcje

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym kuszą turystów Malediwy? Archipelag leżący na Oceanie Indyjskim uchodzi za miejsce wyjątkowo piękne i dlatego jest chętnie wybierany jako miejsce urlopu. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Malediwy ─ wyspiarski raj

Turystyka jest bardzo ważnym elementem gospodarki tego wyspiarskiego kraju muzułmańskiego, który posiada powierzchnię zaledwie 300 km2. 28% jego PKB opiera się na przybywających tutaj turystach. Rocznie pojawia się ich nawet 1,2 miliona. Obecnie największy jest odsetek odwiedzających Chińczyków – stanowią nawet 20% turystów. Ponieważ do lat 60. Malediwy były zależne od Wielkiej Brytanii, to wśród przybyszy z Europy właśnie Brytyjczycy są szczególnie liczną grupą.

Sezon turystyczny na Malediwach 

Cały archipelag liczy sobie 1190 wysepek, które osadzone są na 26 wulkanicznych atolach. Wilgotny równikowy klimat i wysokie średnie temperatury powietrza to cecha charakterystyczna tych wysp. Piękno przyrody przyciąga tu licznych turystów z wszystkich zakątków świata. Prawdziwy sezon turystyczny trwa tutaj pomiędzy grudniem a kwietniem – wówczas niebo jest bezchmurne, opady zaś rzadsze. Bardzo często pobyt na Malediwach łączy się ze zwiedzaniem Sri Lanki.

Male ─ stolica Malediwów

Stolicą zagrożonych zalaniem Malediwów i ich jedynym miastem jest Male. Drugim problemem, obok podnoszenia się stanu wód oceanów, są dla tych wysp kwestie związane z zaśmieceniem. Male, chociaż mieszka w nim zaledwie 142 tys. ludzi, jest jednym z najgęściej zaludnionych terenów na świecie. Ciekawostką jest, że wyspę, na której znajduje się Male, otoczono ufundowanym przez Japonię falochronem. Ma on za zadanie chronić jego ulice przed zalaniem przez wody Oceanu Indyjskiego.

Co ciekawe, Male jest najmniejszą stolicą na świecie! Ma jedynie 2 km długości i 1 km szerokości.

Wyspy Malediwów

Urocze i bajkowe wyspy Malediwów to bez wątpienia główna atrakcja tego państwa. Niewielkie wysepki, położone w niewielkich odległościach od siebie, to idealne miejsce do turystyki uprawianej z niewielkiego statku lub łodzi. Jest to świetna okazja dla zakochanych, którzy mogą podziwiać zachody słońca w tropikalnej scenerii, ale także dla rodzin z dziećmi. Wówczas na pierwszym planie znajduje się piękno tutejszej przyrody. Popularna jest wyprawa na ‘’Picnic Island’’ – niezamieszkałą przez ludzi wyspę.

Nurkowanie i sporty wodne

Malediwy są też rajem dla fanów nieco bardziej emocjonujących rozrywek, niż spacery po plaży. Mowa zwłaszcza o nurkowaniu, które pozwala na podziwianie piękna tutejszych raf koralowych i bogactwa świata zwierzęcego, z delfinami, żółwiami, płaszczkami czy rekinami wielorybimi. Można pokusić się zarówno o propozycje dla doświadczonych nurków, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę. Co jeszcze oferują Malediwy? Lot hydroplanem, surfing, kitesurfing, lot paralotnią – to tylko część atrakcji.

Rajskie plaże

Dobre do opalania się i wylegiwania w słońcu, ale też do długich spacerów. Jedna z najpiękniejszych plaż znajduje się na wyspie Mudhdhoo. Znajdujące się w wodzie mikroorganizmy odpowiadają za szczególny efekt turkusowej poświaty, z którym mogą się spotkać turyści. Warto dodać, że istnieje tutaj możliwość nocowania w beach villas, czyli domkach na palach wbitych w wody oceanu. Idealna okazja do tego, by poczuć panujący na wyspach klimat!

Kuchnia

Warto też spróbować lokalnej kuchni. Położenie wysp sprawia, że łączą się tutaj i przenikają różne smaki. Podstawą tutejszej diety i tradycji kulinarnych są oczywiście ryby. Ważnym dodatkiem jest także mleko kokosowe. Nic dziwnego, że daniami, których powinni spróbować turyści, są ciasto rybne z mlekiem kokosowym i miejscowa zupa z tuńczyka. Z tej samej ryby robi się również rodzaj pasty i zjada pod postacią suszoną lub grillowaną. Z kuchni indyjskiej zapożyczono curry, powszechnym dodatkiem do potraw jest ryż.

Fot. romaneau/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak ochronić swój komputer przed zagrożeniami online za pomocą zaawansowanych narzędzi do ochrony prywatności
|
Jak ochronić swój komputer przed zagrożeniami online za pomocą zaawansowanych narzędzi do ochrony prywatności
Odkryj zaawansowane narzędzia do ochrony prywatności online, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. Zrozum, jak skutecznie chronić swój komputer, informacje i dane.
Jak skorzystać z pełni uroków ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem – przewodnik dla miłośników natury
|
Jak skorzystać z pełni uroków ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem – przewodnik dla miłośników natury
Odkryj, jak maksymalnie wykorzystać swój pobyt w ośrodku nad jeziorem, ciesząc się bliskością natury i unikalnymi atrakcjami tego miejsca. Przewodnik dla prawdziwych miłośników przyrody.
Porady dla początkujących: jak przygotować się do pierwszego spływu kajakowego w górach
|
Porady dla początkujących: jak przygotować się do pierwszego spływu kajakowego w górach
Odkryj wskazówki i tajniki przygotowań do spływu kajakowego między górskimi szczytami. Oto, jak bezpiecznie i skutecznie zacząć swoją kajakową przygodę.